13 Aralık 2020 Pazar

BİTKİLERİN SAKSI DEĞİŞİMİ:SAKSI DEĞİŞTİRMEK GEREKLİ Mİ?

Saksı içindeki toprak zamanla verimini kaybeder, içeriğindeki besin azalmıştır. 
Bu azalma bitkinin gelişimini yavaşlatacaktır. Diğer neden bitki büyüdükçe kökleri uzayarak daha fazla alana ihtiyaç duyar.  
Bunun için  birçok saksı bitkisi için 2-3 senede bir olmak kaydıyla saksı ve toprak değişimi önerilmektedir. 
Doğru zamanda ve doğru şekilde yapılan saksı değişimi bitkinizin ömrünü uzatır.


SAKSI DEĞİŞİMİNİ NE ZAMAN YAPMALIYIZ?

 • En uygun zaman ilkbahardır. Fakat bitkinizin türüne göre bu zaman değişebilir. Bitkinin uykudan çıkıp aktifleşmeye başladığı zaman saksı ve toprak değişimi için uygundur. Eğer yeni aldığınız bir bitkinin saksısını değiştirmek isterseniz yerine alışması için 2 hafta beklemeli, daha sonra saksısını değiştirmelisiniz.
 • Bitkinizin gelişim hızına göre 2 veya 3 yılda bir saksı değişimi yapabilirsiniz.

BİTKİNİN SAKSISI HER DURUMDA DEĞİŞMELİ MİDİR?

 • Her bitkinin saksısını değiştirilmez. Örneğin; hasta görünümlü, cansız bitkiler saksı değişimi sonrasında ölebilirler. Önce iyileşmeleri sağlanmalıdır. Saksı değişikliği nasıl yapılır

 • Bitkilerimiz mevcut saksıdaki toprak çiçeğimizi yeterince beslememeye başladığında, toprakta temizleyemediğimiz zararlılar yada hastalıklar olduğunda, çiçeğiniz büyüyüp serpilip saksınıza sığmamaya başladığında, saksınızın drenajı çiçeğinize yeterli gelmediğinde yada tamamen sizin zevkiniz doğrultusunda daha dekoratif bir saksı beğendiğinizde saksı değişikliği gerekir.
 • Saksı değiştirme sırasında çiçekler kolayca zarar görebilir, kökleri kırılabilir, yeni saksıya geçtiğinde çabucak ölebilir. İşte bu nedenle bazı kurallara dikkat etmeliyiz.
 • Çok sık  ve  keyfi sebeplerle saksı değişimi uygun bir yöntem değildir. Fakat değiştirmek isterseniz değişimi bitkinin ihtiyaç duyduğu değişim zamanına yakın tarihlerde yapmaya çalışın.
SAKSI SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR:
 • Eski saksıdan 1-2 boy büyük saksı kullanılmalı.
 • Çok da büyük olmamasına dikkat etmeliyiz. Çünkü bitki köklerinin saksı toprağını tümüyle kaplayacak şekilde gelişmesi uzun vakit alır; bu da çok sağlıklı bir gelişim değildir.
 • Yeni saksınızı dinlendirilmiş veya kireçsiz suyun altında bir süre bekletelim. Amaç, saksının suyu tamamen emmesini sağlamak
 • Eski saksınızı yeniden kullanmayalım. 
 • mecbursanız saksının içini ve dışını iyice yıkayın.
 • Yeni saksının su çıkış deliği açık olmalıdır.
DRENAJ ÖNEMLİ:
 • Drenaj, doğal veya yapay yollarla çiçek tarafından emilmeyen fazla suyun uzaklaştırılmasıdır.
 • Toprağın verimliliğini engelleyecek suyu kontrollü bir şekilde saksıdan uzaklaştırmış oluruz. 
 • Bitkinizin ihtiyaç duyduğu drenaj sistemini öğrenmeden saksınızı değiştirmeyin.

Malzemeler: 
Karışım saksısı, 
Yeni büyük saksı, 
Eski saksıyı rahat kesmek için bir keski ( Makas veya bıçak)
Sulama için  bir kapta su.
Karışım saksısı: 
İsterseniz bitkinizin yeni toprağına kolay alışması için verebileceğiniz vitamin ve yeni toprağın karıştırılacağı saksıdır. 
Daha önce hastalıklı bitki yada zararlılar barındıran topraktan arındırılmış olmalıdır.


BİLGİ:
SAKSI TOPRAĞININ HAZIRLANMASI
Bahçeden yada herhangi bir açık alandan alınan topraklar önerilmez. Bu toprakların içerisinde çeşitli atıklar, zararlı böcekler ve bakteriler bulunabilir. Hem size hem de bitkinize zarar verebilir. Saksı değişiminde yeni toprak ilave ederken bu toprağın organik toprak olmasına özen göstermelisiniz. Çiçek marketlerden kolayca edinebileceğiniz bu topraklar bitkileriniz için daha besleyici ve temizdir.Sulama: 
Saksı değişimine son 2 günde sulanmamış bir bitkiyle başlayın. 
Bir gün önce yahut saksı değişimi yapacağınız gün bitkinizi sulamayın. 
Sulama her zamanki ölçüsünde olmalıdır. 
Son sulamanız her zamanki ölçüde olmalıdır.SAKSI DEĞİŞTİRME ADIMLARI:
1. Karışım saksısına eklediğiniz besinler ve toprağı karıştırın.

2. Gerekiyorsa yeni saksınız için drenaj sistemini hazırlayın. Kireçsiz sudan geçirerek, saksının su çıkış deliğinin açık olmasına dikkat edin.

3.Yeni saksınızın dibine saksının 3'te 1'ini dolduracak kadar sıkıştırmadan yeni toprağınızdan doldurun. Bu şekilde bekleyebilir. Böylece bitkiniz hazır olduğunda saksınız da hazır olur.

4.Bitkinizi gövdesinin güçlü bir yerinden tutarak, eski saksı diğer elinizde kalacak şekilde ters çevirin. Saksıya hafifçe vurarak bitkinin saksıdan çıkmasını sağlayın. Gerekirse bitkiye zarar vermeden hafifçe dışarı çekin. Yine de başarılı olamadıysanız saksıyı tekrar düz çevirip bitkiye zarar vermeden saksıyı makas yardımıyla keserek bitkinizi saksıdan ayırın.

5. Bitkinizle birlikte gelen toprağı hafifçe silkeleyerek kökleri görmeye çalışın, ancak köklerin tamamen çıplak kalmamasına özen gösterin. Bu sayede hem köklerde oluşmuş hasarı kontrol edebilir hem de eski toprağınızda olması muhtemel zararlıları bitkinizden uzaklaştırmış olursunuz. Varsa ölü veya çürümüş olan kökleri kesin ve kökleri biraz gevşetin.

6.Bitkiyi bir elinizle ile yeni saksının ortasına gelecek şekilde istediğiniz derinlikte tutturun. Sol eliniz ile de karışım saksısında hazırlanmış yeni toprağı saksının ağzından 1,5 – 2 cm boş kalacak şekilde doldurun. Saksınıza hafifçe vurarak toprağını sıkıştırın.


Sulama: 

Saksıya yerleştirdikten sonra  tamamen nemli hale gelinceye dek su verin. Daha sonra su miktarı azaltmalı, ancak sıkça su püskürtülmelisiniz.

Işık: 

Saksısı yeni değiştirilmiş bitkiler,yarı veya hafif gölge yerlerde tutulmalıdır.Işık sevseler de, ilk zamanlar direkt güneş ışığına maruz kalmamalı, 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder