1 Haziran 2016 Çarşamba

BİYOLOJİ DENEYLERİ


DENEY NEDİR?

Bazı araç, alet ve maddelerin kullanılması ile, insanların  henüz bilmedikleri konu ve bilgileri keşfetmek, çeşitli yollardan kazanılan bilgilerin doğruluğunu açık olarak göstermek ve yaparak yaşayarak öğrenmek için yapılan bir öğrenme etkinliğidir.
Biyolojideki  ve diğer bilim dallarında  konuların daha iyi anlaşılması ve bilgilerin anlaşılması kalıcı olması için deney yaptırılmalıdır. Örneğin sıvıların ya da havanın kaldırma kuvvetini anlamak için bir çok formüle ihtiyaç vardır.
Bu olay öğrenciye anlatılırken kaldırma kuvvetinin nelere bağlı olduğu  uzun uzadıya anlatılır ve formülize edilir.
Oysa tüm bunların yerine cisim el kantarı ile havada, suda ve yağ içerisinde tarttığımızda öğrenci kaldırma kuvvetinin ne demek olduğunu daha iyi anlamış olur.
Ayrıca gemi, vapur gibi araçlar; suyun kaldırma kuvvetinden yararlanarak hareket eder.

  • Bilimsel bir gerçeği göstermek, bir yasayı doğrulamak veya bir varsayımı kanıtlamak amacıyla yapılan işlem.

Örnek: Kişinin vücut bütünlüğüne dokunulamaz, rızası olmadan bilimsel ve tıbbi deneylere tabi tutulamaz. Anayasa Deneyim, tecrübe


  • Bilinmeyen bir şeyi bulmak, bir ilkeyi, bir varsayımı sınamak amacıyla yapılan eylem ya da işlem.
  • Bilimsel araştırma yapmak, bir varsayımı ya da bir yasayı kanıtlamak için tasarlanarak yapılan ve belirli niceliklerin ölçülmesine, karşılaştırılmasına dayanan çalışma.
  • Bilimsel bir gerçeği ortaya çıkarmak, bir varsayımı denemek ya da kanıtlamak, bir yasanın doğruluğunu göstermek ereğiyle yapılan işlem.
  • İstatistiksel açıdan, gözlemlerin veya ölçümlerin olası sonuçlarını elde etmek için kullanılan terim.

Test.
Fizik, kimya, biyoloji gibi derslerin öğretiminde doğal olayların bağıntıları ve yasaları üzerinde bilgi edinmek; varsayım olarak benimsenen bilim yasalarının doğruluğunu göstermek; belli bir doğa olayını, etmenleri denetim altında tutarak, sınıf ya da deney odasında öğrencilere göstermek için yapılan planlı deneme ya da sınama işi.ENZİM DENEYİ

DİĞER DENEYLERMAYA DENEYLERİ

   


DNA İZALASYONU DENEYLERİ


   


   KAN GRUBU ÖĞRENME DENEYİ

  OHA DİYECEĞİNİZ 1O İLGİNÇ DENEY
DÜNYANIN EN ACI BİBERİNİ YEME 

KAFA İLE CEVİZ KIRMA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

BİLKEM POPÜLER

ETİKETLER